Darmowa lekcja

Blog

Poradniki i nie tylko

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku obcym?

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ W JĘZYKU OBCYM?

Dwujęzyczność to standard na rynku pracy i trudno o międzynarodową karierę bez umiejętności posługiwania się językiem obcym, takim jak English. Mimo, że sama myśl o rozmowie kwalifikacyjnej w języku obcym może budzić niepokój, to nie ma co wpadać w panikę. Istnieje kilka sprawdzonych wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do spotkania z potencjalnym pracodawcą i zacząć piąć się po szczeblach wymarzonej kariery.

Bądź szczery w swoim CV

Umiejętności, które wpiszesz w CV, mają pomóc Ci w zdobyciu pracy, ale muszą to być umiejętności, które faktycznie posiadasz. Nawet jeśli zdobyłeś certyfikat świadczący o zaawansowanej znajomości języka obcego, ale od jego wystawienia minęło już kilka lat, a Ty w tym czasie nie odezwałeś się w tym języku ani słowem, to zastanów się czy na pewno powinieneś uwzględniać taką informację w CV. Dla własnego komfortu psychicznego bądź szczery z rekruterem od samego początku.

 

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku obcym?- Poćwicz w domu!

Istnieje wiele pytań, które prawdopodobnie zostaną zadane na rozmowie kwalifikacyjnej, niezależnie od języka, w którym jest prowadzona. Przygotuj się, naucz się specjalistycznego (branżowego) słownictwa, zaplanuj odpowiedzi na potencjalne pytania, które może zadawać pracodawca. Dzięki temu rozmowa przebiegnie płynnie, a Ty będziesz czuł się pewniej

 

Słuchaj uważnie – każde słówko się liczy

Klucz do efektywnej komunikacji, nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej, tkwi w dwóch umiejętnościach – mówieniu i słuchaniu. W kontekście rozmowy w języku obcym, szczególnie angielskim, skupienie na słowach kluczowych i konkretne odpowiedzi na pytania są niezbędne. Jeśli potrzebujesz, zawsze możesz poprosić rozmówcę, aby mówił wolniej lub powtórzył pytanie. Możesz także skorzystać z pomocy lektora, który pomoże Ci opanować wymagane zwroty językowe.

 

Przygotuj się na rozmowę zdalną

Jeśli aplikujesz do międzynarodowej firmy z siedzibą w innym kraju lub mieście, powinieneś być gotowy na to, że rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się poprzez telefon lub komunikator internetowy typu Skype czy Zoom. Ta forma rozmowy jest nieco trudniejsza, bo nie widzisz twarzy rozmówcy – jego mimiki i gestów, dlatego przed spotkaniem spróbuj osłuchać się z językiem. Posłuchaj muzyki, obejrzyj kilka seriali w tym języku i porozmawiaj z native speakerami, by czuć się pewniej.

Odpręż się przed rozmową kwalifikacyjną

Rozmowa kwalifikacyjna jest ważna, ale Twoje zdrowie – ważniejsze. Zadbaj o dobry sen, zjedz ulubione śniadanie i odpręż się przed ważnym dniem. Aktywność fizyczna z rana da Ci zastrzyk endorfin i nastroi organizm do realizowania planów. Przed samym spotkaniem weź kilka głębokich oddechów i pamiętaj, że jednym z celów rozmowy kwalifikacyjnej jest stworzenie swobodnej atmosfery w pracy, do której aplikujesz.

kalendarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *