Darmowa lekcja

Blog

Poradniki i nie tylko

Dialekty używane w Niemczech

DIALEKTY UŻYWANE W NIEMCZECH

Mimo, że niemiecki nie należy do najczęściej używanych języków na świecie, to i tak jego zasięg jest olbrzymi. Jest językiem urzędowym Niemiec i Austrii, a także jednym z języków urzędowych w Szwajcarii, Belgii, Luksemburgu i Liechtensteinie. Posiada też wiele dialektów, które rozwinęły się na gruncie kulturowym i geopolitycznym. W dzisiejszym poście ujawniamy najciekawsze tajemnice niemieckich dialektów.

Ile jest dialektów w Niemczech?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, jednak oficjalnie przyjmuje się, że w języku niemieckim istnieje aż 29 dialektów i gwar, które są dodatkowo podzielone na odmiany.

Dialekty używane w niemczech możemy podzielić na wysokoniemieckie i dolnoniemieckie, co odnosi się do regionów – mieszkańcy nizin północnych Niemiec posługują się językiem niskim (Plattdeutsch), a ludność zamieszkująca bardziej górzyste południe kraju mówi językiem wysokoniemieckim (Hochdeutsch).

 

Najpopularniejsze dialekty używane w języku niemieckim

Dialekt bawarski (Bairisch)

Dialekt bawarski to grupa około 60 gwar górnoniemieckich używanych przede wszystkim na obszarze Górnej i Dolnej Bawarii, Górnego Palatynatu, wschodniej Szwabii Bawarskiej południowo-wschodniej Środkowej Frankonii oraz wschodniej Górnej Frankonii. Liczba osób mówiących w dialekcie bawarskim to blisko 15 milionów. Ze względu na ilość użytkowników, jest on mocno zróżnicowany. Wśród najważniejszych cech dialektu bawarskiego są: brak dopełniacza i czasu Imperfekt, zróżnicowana intonacja i tendencja do skracania zdań.

 

Dialekt alemański (Alemannisch)

Dialektem alemańskim posługuje się niemal 10 milionów osób w 7 krajach: Niemczech (Szwabia i większość Badenii-Wirtembergii), Szwajcarii, Austrii, Włoszech, Francji, Wenezueli i całym Liechtensteinie. Funkcjonuje on wyłącznie w formie mówionej (formę pisaną/literacką przejął tradycyjny język niemiecki. Typowe cechy dla dialektu alemańskiego to m.in. częste użycie zdrobnień, zróżnicowana odmiana czasownika “być” w zależności od gwar i niejednorodna wymowa “ch” po spółgłoskach i samogłoskach  i, e, ä, ö, ü.

 

Dialekty zachodniodolnoniemieckie

Dialekty zachodniodolnoniemieckie to określenie na zachodni wariant języka dolnoniemieckiego, którym posługuje się niemal 3 miliony osób na terenie Niemiec (Brema, Dolna Saksonia, Hamburg, Szlezwik-Holsztyn), Holandii i Danii.

Poza wspomnianymi przez nas, najbardziej popularnymi dialektami, w języku niemieckim istnieją inne, takie jak dialekt berliński, koloński, badeński czy saksoński. Każdy z nich posiada charakterystyczne dla siebie niuanse obejmujące gramatykę, intonację i słownictwo, dzięki czemu niemiecki jest niezwykle bogatym i atrakcyjnym językiem.

[grw id="13843"]
kalendarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *