Spis treści
ToggleŚwięta Bożego Narodzenia pełne magii
25 grudnia to wyjątkowy czas, Boże Narodzenie, również w Niemczech. Od pierwszej niedzieli adwentu, świąteczne przeboje w radiu i kolorowe lampki na choinkach roztaczają świąteczną atmosferę w całym kraju. Zwyczaj obchodzenia tych dni różni się od naszych tradycji, ale jest równie pełen ciepła i rodzinnego ogniska.
Advent, pierwszy krok do Bożego Narodzenia
Popularne w Niemczech wieńce adwentowe stawia się na stole na cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem. Poza tradycyjnymi ozdobami, na wieńcu znajdują się cztery duże świece, zapalane po kolei w każdą grudniową niedzielę, aż do momentu, gdy 24 grudnia wszystkie cztery oświetlą pokój.
Kolejnym symbolem adwentu jest kalendarz adwentowy, który odlicza dni do Bożego Narodzenia. Tradycyjne kalendarze to kartki lub pudełka, które odsłaniają co dnia jedno z dwudziestu czterech okienek, za którymi kryje się niespodzianka, często wypełniona słodyczami.
Święty Mikołaj – wizyta 6 grudnia
Dzień Świętego Mikołaja to kolejny etap przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Wieczorem, 5 grudnia, wszystkie niemieckie dzieci stawiają przed sypialnią wypolerowane buciki w nadziei, że św. Mikołaj odwiedzi ich dom.
Jarmarki bożonarodzeniowe, czyli świąteczne targi
Jarmark bożonarodzeniowy to jedno z ulubionych miejsc Niemców podczas adwentu. Centra większych niemieckich miast wypełniają się straganami z grzanym winem, świątecznymi dekoracjami i kolędami.
Święta w Niemczech – bożonarodzeniowe dekoracje
Niemcy szczególnie lubią ozdabiać dom na Boże Narodzenie. Wspaniale rzeźbione drewniane figurki przedstawiają anioły, którymi zdobią swój świąteczny stół.
Wigilia i jej symbole w niemieckim domu
Wigilia, ostatni dzień adwentu, w Niemczech jest dniem pełnym radości i oczekiwania. Tego dnia, na wigilijnym stole obok tradycyjnych potraw, pojawiają się również różnego rodzaju sałatki. Niemcy, choć nie mają zwyczaju dzielenia się opłatkiem jak Polacy, równie uroczyście celebrują ten wieczór, podkreślając jego duchowy wymiar.
W wielu domach stawiana jest szopka, w której centralne miejsce zajmuje Dzieciątko Jezus. Wokół niego gromadzą się wszyscy domownicy, by wspólnie spędzić ten wyjątkowy czas. Nie brakuje również tradycyjnych ozdób jak choinka czy wieńce, w których niejednokrotnie można znaleźć elementy natury, takie jak kasztany. Przy blasku świec i w cieple domowego pieca, Niemcy dzielą się radością i spokojem, które niesie ze sobą Boże Narodzenie.
Tradycyjny stół wigilijny w Niemczech
Na tradycyjnym stole wigilijnym w Niemczech króluje pieczona gęś, kiełbaski czy potrawy na bazie kapusty kiszonej. Podczas pierwszego dnia świąt, Niemcy często spożywają też potrawy z ziemniaków.
Bożonarodzeniowy deser
Na deser w większości niemieckich domostw podaje się Stollen, uważane za jedno z najlepszych ciastek świątecznych na świecie. Jest to tradycyjny słodki chleb bożonarodzeniowy z orzechów, marcepanu, przypraw i suszonych lub kandyzowanych owoców.
Podsumowując, obchodzenie Bożego Narodzenia u naszych zachodnich sąsiadów jest nie tylko pełne magii i tradycji, ale również smaków, które każdego roku cieszą najmłodszych i najstarszych.