Spis treści
ToggleSzwajcaria to nie tylko bajkowe alpejskie kurorty, zegarki, wyborne sery i czekolada. Ten malowniczy kraj jest ciekawy również pod względem różnorodności językowej – Szwajcaria ma aż cztery języki urzędowe! Często zastanawiamy się, w jakim języku mówią Szwajcarzy, a odpowiedź na to pytanie jest niezwykle fascynująca.
Języki urzędowe w Szwajcarii
Szwajcaria jest podzielona na kantony, które można wyróżnić jako trójjęzyczne, dwujęzyczne i jednojęzyczne. W 22 kantonach obowiązuje jeden język urzędowy, pozostałe są dwujęzyczne (między innymi Fryburg, Berno i Valais). Ponadto, w kraju angielski jest często używany jako wspólny język biznesu, a także używane są inne języki, które są obecne w Szwajcarii za sprawą obecności dużej liczby imigrantów.
Niemiecki
Niemiecki, a właściwie szwajcarski niemiecki, jest najczęściej używanym z czterech języków w Szwajcarii. Posługuje się nim nieco ponad 65% całej populacji w 19 z 26 kantonów, w tym w Zurychu, największym mieście Szwajcarii. Warto jednak wiedzieć, że szwajcarski niemiecki (tzw. Schwyzertüütsch) jest nie tyle odmianą, co grupą gwar alemańskich, dlatego znacznie różni się od standardowego języka niemieckiego. To zdecydowanie bardziej dialekt niż oficjalna forma języka.
Francuski
Język Francuski, używany przez 23% populacji, jest drugim najczęściej używanym językiem w Szwajcarii. Można go usłyszeć w zachodniej części kraju, tj. w francuskojęzycznych kantonach: Neuchâtel, Vaud, Genewa i Jura. Daje to nam kolejną część odpowiedzi na pytanie, w jakim języku rozmawiają Szwajcarzy. Tutaj sprawa jest prostsza niż w przypadku niemieckiego, ponieważ francuski używany w Szwajcarii jest bardzo zbliżony do tego, którym posługują się Francuzi.
Włoski
Język włoski uważany jest za oficjalny na południu Szwajcarii, a zwłaszcza w kantonie Ticino oraz czterech dolinach kantonu Gryzonia. Szacuje się, że włoskim porozumiewa się w Szwajcarii około 8% populacji.
Retoromański (romansz)
Na ostatnim miejscu wśród języków urzędowych Szwajcarii plasuje się język retoromański, nazywany też romansz. Można usłyszeć go jedynie w trójjęzycznym kantonie Gryzonia ulokowanym na pograniczu Włoch, Austrii i Liechtensteinu. Językiem romansz posługuje się tylko 37 tysięcy użytkowników (liczba ludności w tym kraju sięga 8,6 miliona).
Pozostałe języki
Szwajcaria to kraj mocno zróżnicowany kulturowo i etnicznie, między innymi dzięki dużej liczbie imigrantów. Z tego powodu, na ulicach kraju można usłyszeć inne języki, z których najpopularniejsze to: angielski, portugalski i albański.