Spis treści
ToggleWielu osobom Szwajcaria kojarzy się z doskonałą jakością. Szwajcarskie zegarki, scyzoryki, czekolada, sery – wszystko to słusznie uważa się za produkty z najwyższej półki. Nie inaczej jest w przypadku edukacji. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy to, co warto wiedzieć o systemie szkolnictwa w Szwajcarii.
Jak wygląda system edukacji w Szwajcarii?
Charakterystyczną cechą szwajcarskiego systemu edukacji jest uwzględnianie życzeń i zdolności uczniów. Kraj podzielony jest na 26 kantonów, z których każdy posiada własny system szkolnictwa i bardzo dużą swobodę wyboru języków i treści nauczanych w szkołach. Ponadto, dyrekcje kantonalne ds. szkolnictwa mogą decydować o wieku rozpoczęcia nauki, metod nauczania oraz liczby godzin zajęciowych w danym dniu. Nadzorowaniem pracy poszczególnych kantonów zajmuje się Federalny Departament Spraw Gospodarczych, Edukacji i Badań Naukowych.
Szkoła w Szwajcarii - Obowiązkowa edukacja
W zależności od kantonu obowiązkowa nauka trwa od 9 do 11 lat i zwykle trwa od 9 do 11 lat. Szkoły dzielą się na prywatne i bezpłatne szkoły publiczne, do których zapisana jest zdecydowana większość szwajcarskich dzieci i nastolatków. System edukacji dzieli się na trzy poziomy: podstawowy, średni i wyższy.
Szkoła podstawowa
Edukacja podstawowa w Szwajcarii obejmuje przedszkole (fakultatywnie) i pierwszy cykl nauk (obligatoryjnie). Cykl nauczania ustalany jest przez poszczególne kantony.
Szkoła średnia
Szkolnictwo średnie w Szwajcarii podzielone jest na dwa etapy: niższe wykształcenie średnie i wyższe wykształcenie średnie. Dzieci rozpoczynają naukę w gimnazjum (tzw. Gymnasien lub Kantonsschulen) w wieku od 11 do 12 lat i trwa ona od 3 do 4 lat. Drugi szczebel szkoły średniej w Szwajcarii nie jest obowiązkowy – po ukończeniu szkoły średniej pierwszego szczebla uczniowie mogą wybrać, jaki rodzaj kariery chcą realizować. Mają do wyboru kształcenie i szkolenie zawodowe (VET), maturę lub specjalistyczną szkołę średnią II stopnia. Ogromna większość z nich wybiera szkołę zawodową, która pozwala im na szybszą samodzielność finansową i stałą pracę.
Szkoła wyższa
Szkolnictwo wyższe to nieobowiązkowa kontynuacja wyższego wykształcenia średniego. Ośrodki edukacyjne dzielą się na Uniwersytety i tzw. Fachhochschulen (uniwersytet nauk stosowanych). Szwajcaria ma 12 uniwersytetów oraz jeden prywatny i osiem publicznych uniwersytetów nauk stosowanych. Za wyższe szkolnictwo w Szwajcarii odpowiada zarówno państwo, jak i poszczególne kantony. Studia są płatne, a wysokość czesnego ustala poszczególna placówka. Opłata wynosi od 930 do ponad 3 tys. euro za rok nauki.