Darmowa lekcja

Blog

Poradniki i nie tylko

Jak Anglicy celebrują święta Bożego Narodzenia?

Mimo, że w czasie świąt Bożego Narodzenia w Anglii jest zimno i mokro, to ludzie cieszą się ciepłem i radością płynącą ze wspólnych chwil spędzonych przy kominku. Tradycje bożonarodzeniowe sięgają aż epoki wiktoriańskiej, ale dziś Anglicy obchodzą święta łącząc współczesne tradycje z tymi, które pochodzą od ich przodków. W dzisiejszym wpisie przybliżamy zwyczaje świąteczne typowe dla mieszkańców Anglii.

Przemówienie Królowej

Tegoroczne święta będą w Anglii okraszone smutkiem, ze względu na nieobecność Królowej Elżbiety II. Coroczne przemówienie królewskie to tradycja, która zrodziła się w 1932 roku z inicjatywy króla Jerzego V. Osiem lat później świąteczne orędzie wygłosiła czternastoletnia wówczas Elżbieta. Pierwotnie miało na celu pokrzepienie obywateli w trudnych latach wojny, ale z czasem rozwinęło się w coroczną refleksję z podsumowaniem roku i życzeniami dla Anglików.

 

Świąteczne dekoracje

Chociaż ozdabianie domów na święta jest powszechną tradycją, to w Anglii wydaje się mieć szczególne znaczenie. Trudno wyobrazić sobie święta bez rodzinnego ubierania choinki i wieszania jemioły – symbolu miłości. Angielskie domy są również dekorowane świeżą zielenią, ostrokrzewem, bluszczem, świecami i jagodami.

 

Prezenty

Angielskie dzieci piszą listy z życzeniami i wkładają je do kominka, by wiatr zaniósł je wprost do rąk Father Christmas. Siwy staruszek zostawia maluchom prezenty pod choinką albo w skarpetach pozostawionych w pobliżu kominka lub łóżka. Większość prezentów jest otwierana rano w Boże Narodzenie.

 

Potrawy świąteczne

W ramach świątecznego obiadu, w Anglii podaje się pieczoną gęś lub indyka, który jest tańszy i łatwiej dostępny. Na stole koniecznie muszą znaleźć się pigs in blankets, czyli wieprzowe kiełbaski zawinięte w bekon, będące kwintesencją angielskości. Powszechne jest też spożywanie Yorkshire pudding, czyli pysznego ciasta smażonego na głębokim oleju. Wśród warzyw króluje czerwona kapusta, pieczone ziemniaki i brukselka. Na stole nie może też zabraknąć puddingu bożonarodzeniowego przygotowywanego kilka tygodni wcześniej z suszonych owoców namoczonych w rumie.

 

The Boxing Day

26 grudnia w Anglii obchodzi się The Boxing Day. Ten stary zwyczaj wywodzi się od tradycji wypełniania przykościelnych skrzynek na jałmużnę datkami, które następnie były rozdawane ubogim. Dzisiaj, drugi dzień świąt to doskonała okazja, by podarować drobne prezenty pieniężne listonoszowi, ekspedientce z lokalnego sklepiku i innym życzliwym osobom z okolicy.

 

Muzyka

Przez całe święta kolędnicy chodzą od domu do domu o zmierzchu dzwoniąc dzwonkami ręcznymi i śpiewając kolędy i pastorałki. Wśród wielu świątecznych utworów, Anglicy szczególnie uwielbiają “The Holly and the Ivy” i “Hark! The Herald Angels Sing”. W zamian za śpiew, ludzie dają kolędnikom smakołyki, np. niewielkie placki wypełnione orzechami i suszonymi owocami.

kalendarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *